b_350_234_16777215_00_images_posiad_witkiewiczowski_2016_DSC_8197.JPGW sobotę, 24 września 2016 r. odbył się organizowany przez Ostrowską Masę Krytyczną i Tusiemaluje II Rajd Rowerowy "W jak Witkacy". Celem akcji była popularyzacja twórczości i uczczenie 77. rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza. Wydarzenie odbyło się przy współpracy Urzędu Gminy Brok, ZPPO w Broku, Biblioteki Publicznej w Broku oraz Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne. Imprezie Patronował Instytut Witkacego.

O godzinie 08:00 na starcie zjawiła się grupa rowerzystów, która ruszyła w trasę rajdu wpisaną w ogromną literę „W”. Rowerzyści przejechali łącznie 65 km. Z Ostrowi Mazowieckiej rowerzyści udali się do Zarąb Kościelnych, tam w Bibliotece Publicznej obejrzano wystawę dwóch wielkoformatowych portretów Witkacego z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza, które były prezentowane na ponad 40 ekspozycjach w Polsce i na świecie (m.in. Paryż, Berlin, Rzym, Glasgow i Nowy Jork). Od 1-14 października będzie można oglądać je w Bibliotece Publicznej w Broku. Na finał rajdu w Bibliotece Publicznej w Broku odbyły się „Posiady Witkiewiczowskie”, które rozpoczęto od rozstrzygnięcia konkursu „Witkacy dziś” zorganizowanego dla uczniów ZPPO w Broku. Jury przyznało następujące nagrody: I miejsce - Daria Wójcicka, Julia Sokołowska i Ewa Tachmańska za scenkę inspirowaną dramatem Witkacego "Matka". II miejsce - Diana Kurta za utwór liryczny inspirowany obrazem Witkacego "Kuszenie św. Antoniego I". III miejsce - Wiktoria Brzostek za komiks inspirowany życiorysem Witkacego. Wyróżnienia otrzymały: Anna Nowaczewska i Maria Gołębiewska. W składzie jury znaleźli się: Prezes Instytutu Witkacego - Przemysław Pawlak, członek zarządu Instytutu Witkacego - Marek Średniawa, dziennikarz i pisarz - Krzysztof Dubiński, Dyrektor ZPPO w Broku - Joanna Ciskowska, artysta plastyk - Artur Szydlik oraz organizator II Rajdu Rowerowego „W jak Witkacy" - Tomasz Pieńkos. Nagrody ufundowali: Burmistrz Gminy Brok, ZPPO w Broku, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Witkacego oraz Tusiemaluje. Po konkursie nastąpiła premierowa prezentacja gościa specjalnego Krzysztofa Dubińskiego, pisarza i dziennikarza, autora książki „Wojna Witkacego czyli kumboł w galifetach”. Krzysztof Dubiński w niezwykle barwny sposób opowiedział o „Portrecie wielokrotnym” Witkacego. „Posiady Witkiewiczowskie” zakończył panel dyskusyjny z udziałem wszystkich uczestników wydarzenia.