b_350_244_16777215_00_images_pokaz_filmu_2016_DSC_7933(1).JPGW sobotę, 17 września 2016 r., w 77. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w Bibliotece Publicznej w Broku  wyświetlono film o bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku pt. „Krew na bruku. Grodno 1939”.

17 września 1939 roku to jedna z najboleśniejszych dat w XX wieku dla naszej Ojczyzny. To wtedy, armia ZSRR zaatakowała Polskę, idąc za przykładem najeźdźcy hitlerowskiego i bez wypowiedzenia wojny, zadając Rzeczpospolitej cios w plecy. Jako oficjalny pretekst napaści, niezgodnie z prawdą, wydano oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów.

Przed projekcją uczennice Publicznego Gimnazjum w Broku przeczytały poruszające fragmenty z książek poświęcone zmaganiom z sowiecką agresją (m.in.„Dzień tysiąca godzin”, „Afazja Polska”oraz „Wojna Polsko-Sowiecka 1939”).

Na  projekcji filmu obecni byli Burmistrz Miasta i Gminy Brok Marek Młyński wraz z Małżonką, ks. Prałat Jarosław Hrynaszkiewicz Proboszcz Parafii w Broku, licznie zebrani goście, wczasowicze i mieszkańcy gminy.

Po projekcji ze słowem do zebranych zwrócił się dr Jerzy Kurstak z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Przedstawił on kontekst historyczny, w którym doszło do wydarzeń przedstawionych w filmie. Zaznaczył, iż z przyczyn politycznych historia obrony Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku była przemilczana i miała ulec całkowitemu zapomnieniu, gdyż przeczyła propagandowej radzieckiej wersji o radosnym witaniu Armii Czerwonej przez ludność Zachodniej Białorusi, rzekomo wyzwalanej spod polskiego jarzma.
Na zakończenie uczestnicy spotkania zadali szereg pytań dr Kurstakowi, który starał się wyjaśnić wszystkie poruszane kwestie i udzielić wyczerpujących informacji.