b_350_234_16777215_00_images_Narodowe_Czytanie_2017_DSC_9358-001.JPG„Wesele”  było tegoroczną lekturą Narodowego Czytania w ponad 2000 miejscach w całej Polsce i wielu miejscach na świecie, w tym także w Broku. 3 września 2017 roku podczas pikniku na terenie Ośrodka „Binduga” orszak weselny z parą młodą rozpoczął lekturę tekstu dramatu Wyspiańskiego. Zebrani mieszkańcy naszej gminy mieli okazję, na żywo usłyszeć wielką literaturę. Należy podkreślić, że w tym roku poziom przygotowania wydarzenia był wysoki, organizatorzy zadbali o każdy szczegół, by każdy mógł się poczuć jak na prawdziwym weselu. Pieczołowicie przygotowane stroje, scenografia w klimacie prawdziwej chaty weselnej, muzykant grający na skrzypcach, a także efekty specjalne, które potęgowały wrażenia wszystkich, którzy zdecydowali się na obejrzenie inscenizacji.


W klimat "Wesela" wprowadziła obecnych p.o. dyrektora biblioteki Ewa Młynarczuk, przypominając okoliczności powstania najsłynniejszego dramatu narodowego, jego symbole i bohaterów.

W postaci bohaterów dramatu Wyspiańskiego wcielili się przedstawiciele Zespołu Jarzębina:  Panna Młoda (w tej roli Anna Mścichowska) oraz Pan Młody (Jan Zawistowski), Radczyni (Halina Szmajda), Klimina (Urszula Bzdunek), Gospodyni (Agata Ciesielska), Gospodarz (Sylwester Runo – Przewodniczący Rady Gminy w Broku), Czepiec (Krzysztof Kaczyński), Poeta (Jan Borowy), Stańczyk (Rober Ciesielski). Nie zabrakło też odważnych czytelników, którzy współtworzyli widowisko, wcielając się w rolę Wernyhory  (Stefan Kolosek),  czy Dziennikarza (Marek Kazała), Jaśka (Marek Jagiełło) oraz Chochoła (Bożena Domalewska).

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację wydarzenia.