b_350_234_16777215_00_images_1_marca_2017_DSC_7310.JPG1 marca 2017 roku na terenie Miasta i Gminy Brok, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”.


Przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy usytuowaną przy trasie Brok - Małkinia, odmówiona została modlitwa przez ks. Prałata Jarosława Hrynaszkiewicza Proboszcza Parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Broku, a następnie Władze Samorządowe Gminy na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Brok Markiem Młyńskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy w Broku Sylwestrem Runo,  wspólnie z Ks. Prałatem Jarosławem Hrynaszkiewiczem Proboszczem Parafii, delegacją Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, przedstawicielami szkół oraz Biblioteki Publicznej w Broku złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili symboliczne znicze.
Następnie  w Bibliotece Publicznej w Broku wyświetlony został film dokumentalny o Danucie Siedzikównie ps. „Inka” pt. „INKA - są sprawy ważniejsze niż śmierć” w reżyserii Jacka Frankowskiego. Film miał swoją premierę w dniu wczorajszym 28 lutego 2017 r. w warszawskim kinie Luna. Opowiada on historię bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, skazanej na śmierć przez władze komunistyczne 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu i zapomnianej na prawie pół wieku. 10 czerwca 1991 roku Sąd w Gdańsku unieważnił wyrok na Siedzikównie, rehabilitując skazaną. W 70. rocznicę jej śmierci odbył się państwowy pogrzeb „Inki”. Spoczęła na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

Po projekcji filmu, krótki komentarz wygłosił reżyser p. Jacek Frankowski, podkreślając, że wspaniale jest widzieć na spotkaniu tak dużo młodzieży, bo „Inka” jest postacią godną naśladowana za swoją niezłomność i patriotyzm.