b_350_234_16777215_00_images_DSC_8672-001.JPG11 października br. gościem  Biblioteki Publicznej w Broku był leśniczy z Nadleśnictwa Spychowo Adam Gełdon -  jeden z najbardziej znanych w Europie, tropiciel wilków, koordynator największej w Polsce inwentaryzacji zimowej dużych drapieżników prowadzonej przez leśników i myśliwych, badacz aktywności wokalnej wilków, koordynator merytoryczny międzynarodowego obozu naukowego tropień wilków w Bieszczadach „Wolf Expedition”, edukator i trener w dziedzinie monitoringu, biologii i ekologii wilków.

O swojej pasji opowiedział uczniom z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Broku.


Leśniczy wyjaśnił, że wilk tak naprawdę nie jest ani zły, ani dobry. To drapieżnik, który aby przeżyć musi zapolować. Jego głównym pokarmem jest jeleń, sarna i dzik, czasami zdarza się, że zaatakuje zwierzęta gospodarskie, które są słabo zabezpieczone albo wcale.

— Wilka nie należy się bać, bo on unika kontaktu z człowiekiem, ponieważ się go boi. Co najwyżej zatrzyma się na kilka sekund i popatrzy z ciekawości, po czym spokojnie się oddali - przekazał i przekonywał wszystkich zebranych Adam Gełdon.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących cech charakteryzujących budowę wilka, a także jak odróżnić trop wilka od tropu psa.

Wszystkim uczestnikom spotkania wiele radości sprawił bezpośredni kontakt z pięknym psem „wilkiem”- wiernym towarzyszem leśniczego.