Uczestniczki warsztatów „Haft Kurpi Białych”, które trwają od kilku miesięcy w Bibliotece Publicznej w Broku zgłębiają tajniki jednej z najstarszych w dziejach technik, rękodzieła ludowego Kurpi Białych. Najpierw była nauka tradycyjnego haftu kurpiowskiego występującego na koszulach damskich i męskich. Panie bardzo szybko nauczyły się pięknie haftować, wykorzystując poznane element haftu kurpiowskiego na własnoręcznie wykonanych dowolnych przedmiotach użytkowych tj.: ręczniki, bieżniki, serwety, a nawet poszewki. Następnie przyszedł czas na kolejną część stroju regionalnego – to wykonywanie ozdób pasmanteryjnych (naszywanie koralików).
Jest to bardzo misterna praca, wszystko jest ręcznie robione i wymaga dużego skupienia i cierpliwości. Prowadząca zajęcia Pani Halina Witkowska nie ukrywa, że sporo pracy trzeba włożyć, aby powstały piękne hafty i zdobienia. - Ale mam bardzo zdolne panie – śmieje się. Dodatkową atrakcją spotkań, są wyjazdy do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie – siedziby Stowarzyszenia „Puszcza Biała- Moja Mała Ojczyzna”, gdzie uczestniczki nie tylko poszerzają swoją wiedzę na temat dorobku kulturowego regionu Puszczy Białej, ale także uczestniczą w ciekawych warsztatach. Panie miały okazję przygotowywać tradycyjne potrawy dla tego regionu. Wykonywały przysmaki Kurpi Białych m.in. słynne fafernuchy i sodziaki. Zgłębiały także wiedzę z zakresu zdobnictwa wielkanocnego – były to warsztaty pisankarskie. Organizowane warsztaty okazały się dla wszystkich okazją do rozmów na temat tradycji i kultury regionu oraz ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu.
Warsztaty „Haft Kurpi Białych” odbywają się dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura ludowa i tradycyjna.
http://archiwumbiblioteka.brok.pl/index.php/8-aktualnosci/642-w-naszej-bibliotece-uczymy-tradycji#sigFreeId6ce7f2f88e