b_350_233_16777215_00_images_DSC_0403(1).JPGW niedzielę 4 października 2020 r. odbył się VI Rajd Rowerowy "W jak Witkacy". Uczestnicy tradycyjnie przejechali 70-kilometrową trasę wpisaną w kształt ogromnej litery „W” i odwiedzili trzy biblioteki. Rajd jest wyrazem hołdu dla twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza - pisarza, malarza i filozofa i uczczenie 81. rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza.

Trasa rajdu rowerowego „W jak Witkacy” biegnie z Ostrowi, przez Zaręby Kościelne, Małkinię Górną, Brok, aż do Orła. Jak co roku, tak i tym razem z samego rana rajd wystartował sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pierwszy postój rowerzyści mieli w Bibliotece Publicznej Gminy Zaręby Kościelne. Po krótkim odpoczynku uczestnicy udali się do Gąsiorowa przed dom, w którym mieszkał latem Jerzy Ficowski – poeta, eseista, autor tekstów piosenek m.in. „Jadą wozy kolorowe” śpiewanej przez Marylę Rodowicz i „Co daje deszcz” Anny German. Ficowski był znawcą twórczości Brunona Schulza, zaś ten, przyjacielem Witkacego.

Kolejny postój odbył się w samo południe w Bibliotece Publicznej w Broku. Na przybyłych uczestników rajdu rowerowego „W jak Witkacy” czekał słodki poczęstunek z gorącą kawą i herbatą przygotowany przez panie bibliotekarki. Następnie cykliści udali się przed dawny dom Tomasza Janiszewskiego znajdujący się w Broku, przy ul. Brzostowej. Tomasz Janiszewski był zakopiańskim lekarzem, który leczył ojca Witkacego i sprowadził się później do Broku. Postój przed domem doktora Janiszewskiego był ostatnim punktem rajdu. Następnie rowerzyści wyruszyli w drogę powrotną do Ostrowi. Łącznie pokonali ok. 70 km.

Organizatorami wydarzenia są Anna i Tomasz Pieńkos (Tusiemaluje) przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Urzędu Gminy Brok, ZPPO w Broku, Biblioteki Publicznej w Broku oraz Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne. Patronat nad rajdem objął Instytut Witkacego.