b_350_234_16777215_00_images_zywa_szopka_2019_DSC_0571.JPGŚwięty Franciszek z Asyżu chcąc przybliżyć cud Narodzenia Pańskiego po raz pierwszy w 1223 roku w m. Greccio, we Włoszech, w pobliskiej grocie zorganizował szopkę betlejemską w naturalnej skali.

Mając na uwadze ten historyczny fakt oraz wielowiekową rodzimą - polską tradycję budowy szopek betlejemskich, w naszym mieście, z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Brok Marka Młyńskiego oraz Dyrektora Biblioteki Publicznej w Broku Ewy Młynarczuk, powstał projekt budowy szopki betlejemskiej.

Powyższe stało się faktem i mieszkańcy Broku oraz odwiedzający nasze miasto goście w tym roku po raz pierwszy mieli możliwość podziwiania żywej szopki bożonarodzeniowej. Inicjatywa powstania szopki, to forma okazania radości mieszkańców naszego miasta i gminy z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Szopka stanęła na Placu Kościelnym tuż przed Ratuszem Miejskim w Broku. Pojawiły się w niej, poza tradycyjnymi figurami Świętej Rodziny żywe zwierzęta: owce, kucyk, kozy, króliki, kury oraz gołębie. Zwierzęta wzbudziły wiele pozytywnych emocji szczególnie wśród najmłodszych, a starsi odwiedzający szopkę nie kryli wzruszenia. Szopka stała się miejscem rodzinnych spotkań, mieszkańców i przybyłych specjalnie na tę okoliczność do naszego miasta gości. Mieszkańcy Broku spontanicznie włączyli się w przedsięwzięcie, przynosząc do szopki hodowane przez siebie zwierzęta. Słychać było bardzo pozytywne komentarze na temat inicjatywy wykonania szopki. Szopka będzie cieszyć odwiedzających do święta Trzech Króli.

Mając na uwadze dobro eksponowanych zwierząt przedsięwzięcie zostało objęte w formie wolontariatu opieką weterynaryjną przez Pana prof. dr. hab. dr h.c. Włodzimierza Klucińskiego emerytowanego pracownika Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Za zaangażowanie w budowę szopki serdeczne podziękowania składamy:

  • Państwu Marcie i Krzysztofowi Kotowskim za udostępnienie i stałą opiekę nad zwierzętami.

  • Prof. Włodzimierzowi Klucińskiemu za udostępnienie hodowanych przez siebie pięknych owieczek.

  • Pracownikom Referatu Komunalnego w Broku za zbudowanie szopki.

  • Panu Pawłowi Zyśkowi za efekty świetlne.

  • Mieszkańcom Broku - Krzysztofowi Małkińskiemu i Lucjanowi Szulęckiemu, którzy chętnie włączyli się w przygotowania szopki i przynosili własne zwierzęta.

  • Strażakom OSP Brok za zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu eksponowania szopki.