b_350_217_16777215_00_images_Spotkanie_z_gornikiem_2019_DSC_1033.JPG2 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Broku gościliśmy górnika z kopalni węgla kamiennego w Bytomiu Pana Jana Gąsiewskiego. Na spotkanie przybyli uczniowie z klasy II i IV A i B Szkoły Podstawowej w Broku. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklicznych spotkań literackich pod hasłem „Głośne czytanie w bibliotece”.

Zaproszony Gość poszerzył wiadomości uczniów na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Chętnie też oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika. Oczywiście gość pozwolił uczniom przymierzyć górnicze czako. Ważnym  akcentem spotkania było włączenie się pana Jana do cyklicznych spotkań literackich organizowanych przez Bibliotekę Publiczną i przeczytanie  opowiadań pisanych gwarą śląską. Spotkanie zakończyły serdeczne podziękowania oraz wspólne pamiątkowe zdjęcia.