b_450_232_16777215_00_images_Dyktando_wyklad_2018_DSC_0519-001.JPGZ okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Gmina Brok realizuje  wiele przedsięwzięć związanych ze świętowaniem jubileuszu.

W dniu 9 maja 2018r. odbył się po raz pierwszy w Gminie Brok Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii 2018" pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Brok.  Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna w Broku. W zmaganiach ortograficznych brali udział uczniowie z klas IV – VII szkoły podstawowej, gimnazjum oraz dorośli mieszkańcy z terenu Miasta i Gminy Brok. Gościem honorowym i fundatorem nagrody głównej konkursu ortograficznego był Burmistrz Gminy Brok p. Marek Młyński.
Nad przebiegiem dyktanda czuwała niezależna komisja w składzie: p. Joanna Ciskowska (Dyrektor ZPPO w Broku), p. Ewa Młynarczuk (p.o. Dyrektor BP w Broku), p. Anna Pieńkos (nauczyciel j. polskiego, lektor dyktanda), p. Lidia Rosińska (nauczyciel j. polskiego). Autorem dyktanda była p. Małgorzata Marczyk (nauczyciel j.polskiego).
Mistrzem ortografii została: p. Marta Kotowska
 II miejsce zajęła Natalia Grzymała – uczennica kl. III gimnazjum, natomiast III miejsce zdobyła Katarzyna Sadowska – uczennica kl. VII SP w Broku. Zostało  przyznane również Wyróżnienie dla p. Doroty Borowej.

Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z rozdaniem nagród odbyło się 11 maja br. w Sali widowiskowej w Broku.
Burmistrz Gminy Brok – p. Marek Młyński, p. prof. Krzysztof Jabłonka  oraz p.o. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku p. Ewa Młynarczuk wręczyli nagrody oraz dyplomy zwycięzcom konkursu.

Następnie tego samego dnia  odbył się wykład otwarty p. prof. Krzysztof Jabłonki Kustosza Zamku Królewskiego w Warszawie zatytułowany ”Powrót Polski na mapę Europy”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa biograficzna pt. „ Ojcowie Niepodległej” udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Ekspozycja prezentowała liderów walki o wolną Polskę w 1918 r. a  także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r.

</p>