b_350_233_16777215_00_images_9_maja_2017_DSC_9822.JPGWe wtorek, 9 maja prelekcję  pt. "Józef Piłsudski i jego wkład w Niepodległość Polski" w Bibliotece Publicznej w Broku wygłosił Krzysztof Jabłonka, historyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Prelegent w bardzo interesujący sposób przedstawił mało znane, a ciekawe fakty z życia jednego z twórców naszej niepodległości, umiejscowione na tle wydarzeń politycznych epoki. Przybliżył w skrócie drogę życiową Józefa Piłsudskiego, poczynając od podkreślenia litewskich korzeni przyszłego Pierwszego Marszałka Polski, który urodził się w rodzinie spolonizowanej szlachty litewskiej, od pokoleń osiadłej na Żmudzi, poprzez czasy gimnazjalne, gdy przyszły Marszałek zakładał koło dyskusyjne „Spójnia”, następnie czas studiów uniwersyteckich przerwany zesłaniem, walkę z caratem po działania na rzecz niepodległości Polski.
Ponad godzinny wykład, okraszony ciekawymi faktami historycznymi z życia Józefa Piłsudskiego został przyjęty przez publiczność gromkimi brawami. Wykład zakończyły liczne pytania skierowane do prof. Jabłonki, na które wyczerpująco udzielił odpowiedzi.