b_350_233_16777215_00_images_Mobilne_planetarium_2017_DSC_2545.JPGW piątek, 2 czerwca 2017 r. na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Broku, przybyło mobilne planetarium „Planeta Anuka” z Warszawy. Uczniowie i dzieci z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku miały możliwość uczestniczenia w zajęciach astronomii. Warsztaty odbywały się pod hasłem „Nasze Niebo”.

Pod rozłożoną na sali czaszą namiotu sferycznego uczniowie odbyli podróż po wszechświecie. Samo przebywanie w tak niecodziennym pomieszczeniu (kopule o kształcie koła 6 m średnicy i 3 m wysokości) było dla wszystkich wielkim przeżyciem. W jednej chwili dzieci przeniosły się w niedostępny i zagadkowy Kosmos. Dowiedziały się, jak powstał wszechświat, galaktyki i układ słoneczny. Miały okazję zobaczyć układ słoneczny, poznać nazwy planet, porównać ich wielkość i policzyć, ile ich jest oraz podziwiać pierścienie Saturna. Poznały również zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem słońca, faz księżyca i deszczem meteorytów. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały rozgwieżdżone niebo i konstelacje gwiazd, które tworzą gwiazdozbiory, poznały także ich nazwy. Tego dnia dzieci uczestniczyli także w interaktywnych zajęciach warsztatowych pt. „Lecimy w Kosmos”, poświęcone technice i fazom lotów kosmicznych.
Lekcje astronomii zostały zorganizowane  w ramach projektu  „Spotkania z Przyrodą i Przygodą” i spotkały się z dużym entuzjazmem uczniów.
Dziękujemy Dyrektor ZPPO w Broku p. Joannie Ciskowskiej za pomoc w organizacji wydarzenia.

</p>