b_350_233_16777215_00_images_Biebrzanski_park_narodowy_2017_DSC_1201.JPG23 maja 2017 roku uczniowie z klasy: II A, II B, III, IV i V Szkoły Podstawowej w Broku spędzili bardzo aktywnie. W związku z realizowanym projektem edukacyjno - przyrodniczym „Spotkania z Przyrodą i Przygodą” Biblioteka Publiczna w Broku  zorganizowała wyjazd do największego w Polsce Parku Narodowego - Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Wyjazd ten miał na celu zapoznać uczniów z walorami przyrodniczymi i historycznymi tego terenu oraz był okazją do rozwijania umiejętności prowadzenia obserwacji w środowisku naturalnym.

Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie słynnej Twierdzy Osowiec, na obszarze której znajdują się pozostałości licznych budowli obronnych. Warto było tam zajrzeć, aby zwiedzić carską twierdzę z XIX wieku i zapoznać się z duchem Czarnej Damy straszącym w podziemnych korytarzach. Wywołało to wśród uczniów ogromne i z pewnością niezapomniane wrażenie. Dzięki poczuciu humoru przewodnika, p. Mirosława Worony, czas przeznaczony na zwiedzanie bunkrów i korytarzy twierdzy minął bardzo szybko. Przewodnik bardzo ciekawie i interesująco przedstawił uczniom historię niektórych zabytków, m.in. schronów. Zaprowadził wszystkich do muzeum i opowiadał o znajdujących się w nim eksponatach. Każdy uczeń otrzymał od przewodnika drobny upominek np. była to „magiczna” łuska po naboju, która miała przynosić szczęście.

Kolejnym punktem programu były zajęcia edukacyjno-przyrodnicze w terenie. Wraz z dwoma  przewodnikami uczestnicy wycieczki ruszyli do lasu pełnego torfowisk i mokradeł. Grupa zapoznała się z roślinami charakterystycznymi dla tych terenów, m.in. z owadożerną rosiczką. Zwiedzili ścieżkę przyrodniczą w Osowcu biegnącą drewnianą kładką przez tereny bagienne, a także wchodzili na wieżę widokową, aby podziwiać malownicze walory przyrodnicze doliny Biebrzy.

Po tak aktywnym dniu przyszła pora na zasłużony odpoczynek i pieczone kiełbaski przy ognisku. Mamy nadzieję, że ta żywa lekcja przyrody i historii zachęci uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury.

Dziękujemy p. Dyrektor ZPPO w Broku za pomoc w organizacji wycieczki.