b_350_234_16777215_00_images_haft_11_2020_DSC_7094_Copy.JPGKolejne spotkania w ramach projektu „Haft Kurpi Białych” dofinansowanego z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura ludowa i tradycyjna, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Broku, upłynęły Uczestniczkom warsztatów na zgłębianiu sztuki ludowej Puszczy Białej, tym razem z zakresu techniki haftu koralikowego.

Haft ten niegdyś efektownie zdobił tradycyjny kobiecy strój ludowy: obrzeża kiecek, fartuchów i  gorsetów zdobiły szerokie pasy utworzone z ręcznie naszytych szklanych koralików i cekinów.

Zadnie, zdawać by się mogło na pierwszy rzut oka niebywale trudne, gdyż jest to misterna i pracochłonna praca, polegająca na łączeniu bardzo drobnych koralików, które mają często jedynie kilka milimetrów średnicy, przy czym wymagająca dużego skupienia i cierpliwości. Jednak nasze Uczestniczki, pod czujnym okiem Mistrza tradycji p. Haliny Witkowskiej doskonale poradziły sobie z tematem, a efektem są nietuzinkowe długie taśmy z wyhaftowanymi tradycyjnymi wzorami Kurpi Białych.