b_350_234_16777215_00_images_Haft_kurpiowski_08_20_DSC_4149.JPGTradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury, narodowym dziedzictwem kulturowym. Dzięki niej znamy swoją tożsamość, możemy korzystać z mądrości ludowych, wypracowanych przez wiele pokoleń oraz posiadamy informacje na temat życia w dawnych czasach. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Niegdyś dokładano wszelkich starań, aby uchronić je przed zapomnieniem.

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku, chcąc podtrzymywać kulturę  regionu Broku i Puszczy Białej, zainicjowała projekt pn. „Haft Kurpi Białych”. Dzięki jej staraniom osiem Pań z wielkim zaangażowaniem i radością pracuje pod okiem znanej i cenionej twórczyni ludowej Pani Haliny Witkowskiej - prezes Stowarzyszenia „PUSZCZA BIAŁA – Moja Mała Ojczyzna”, jednocześnie szefowej „Kuźni Kurpiowskiej” w Pniewie.

Warsztaty będą trwały 7 miesięcy od czerwca do grudnia i są realizowane w ramach projektu pod nazwą „Haft Kurpi Białych", z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura Ludowa i Tradycyjna”. Podczas zajęć uczestniczki poznawać będą podstawowe umiejętności zdobienia ubiorów ludowych z regionu Puszczy Białej, a także najbardziej charakterystyczne dla haftu kurpiowskiego techniki, ściegi i motywy zdobnicze. Urozmaiceniem zajęć będą wyjazdy do „Kuźni Kurpiowskiej” - Muzeum Kurpiowskiego w Pniewie, które promuje kulturę ludową regionu, gdzie ponadto uczestniczki projektu będą miały  możliwość skorzystania z warsztatów tradycyjnej kuchni kurpiowskiej.