b_350_233_16777215_00_images_W-jak_witkacy_2019_DSC_8932.JPGW sobotę 5 października 2019 r. odbył się V Rajd Rowerowy "W jak Witkacy". Uczestnicy tradycyjnie przejechali 70-kilometrową trasę wpisaną w kształt ogromnej litery „W” i odwiedzili trzy biblioteki.

 

Uroczysty start rozpoczął się od Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Uczestnicy rajdu dostali opaski odblaskowe, okolicznościowe szprychówki i specjalne wydanie gazety rajdowej „W jak Witkacy”. Następnie zrobili pamiątkowe, grupowe zdjęcia i ruszyli do Zarąb Kościelnych. W Bibliotece Publicznej Gminy Zaręby Kościelne odbył się pierwszy przystanek „Herbatka z Witkacym”, gdzie rozstrzygnięto krzyżówkowy konkurs i obejrzano wystawę witkacowskich książek i albumów.

Posiady Witkiewiczowskie w naszej bibliotece

Finałowe „Posiady Witkiewiczowskie” odbyły się w Bibliotece Publicznej w Broku. Na przybyłych uczestników rajdu rowerowego „W jak Witkacy” oraz gości czekał gorący poczęstunek. W programie znalazło się wiele atrakcji i niespodzianek. Daria Wójcicka, wielokrotna laureatka konkursu „Witkacy dziś”, przygotowała specjalnie na jubileuszową edycję rajdu, monodram z „Panny Tutli-Putli”. Kolejnym punktem była projekcja najnowszego filmu Stefana Okołowicza „Anioł i Syn”, poprzedzona słowem wstępnym gościa specjalnego, Marka Średniawy z Instytutu Witkacego. Na zakończenie, jako niespodzianka, odbył się pokaz filmu Iwana Gorszkowa „Gyubal Wahazar” z roku 2007, zrealizowanego w technice animacji poklatkowej.

Instytut Witkacego przekazał naszej bibliotece kolejny tom Dzieł Zebranych Stanisława Ignacego Witkiewicza - „Varia”, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy, podwójny numer półrocznika „Witkacy!” (6-7/2019), oraz Biuletyn IPN (10/2018).

Z Broku uczestnicy rajdu powrócili do Ostrowi.

Po co jest rajd?

Celem Rajdu Rowerowego "W jak Witkacy" jest popularyzacja twórczości i uczczenie 80. rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza. Organizatorami wydarzenia są Anna i Tomasz Pieńkos (Tusiemaluje) przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Urzędu Gminy Brok, ZPPO w Broku, Biblioteki Publicznej w Broku oraz Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne. Nad rajdem objął patronat Instytut Witkacego.