b_550_265_16777215_00_images_festiwal_folkloru_2019_DSC_6145.JPG

Muzyka ludowa zawładnęła w sobotę 10 sierpnia brokowską plażę miejską. Podczas Nadbużańskiego Festiwalu Folkloru i Kultury pn.„Nasze korzenie, nasza tradycja” blisko 300 artystów zachwyciło licznie przybyłych mieszkańców gminy Brok oraz gości z całego regionu swoim śpiewem, żywiołowością, kolorowymi strojami ludowymi i nastrojem pięknej folklorystycznej muzyki. Była to pierwsza tego typu impreza w naszej gminie.

To był wyjątkowy dzień i prawdziwe święto folkloru w Broku, w którym wzięły udział niemal wszystkie zespoły z powiatu ostrowskiego a także z regionu Mazowsza. Na nadbużańskich błoniach plaży miejskiej rozbrzmiewała tradycyjna muzyka ludowa oraz pieśni folklorystyczne. Tego dnia mogliśmy podziwiać aż 18 zespołów ludowych. Były to zespoły: „Sadowianki” z Sadownego, „Kwiaty Polskie" z Chmielewa, „Zabrodzianki” z Zabrodzia, „Wiśniewiacy” z Wiśniewa,  „Jesienne Róże” z Tłuszcza,  „Cyganeria”  z Ostrowi Mazowieckiej, Kapela „Niepokorni” z Węgrowa,  „Chrostowiacy” z Chrostowa,  „Przekrój” z Chrostowa , „Retro Band” z Ostrowi Mazowieckiej, „Pod Wierzbami” z Troszyna, „Świtanki” z Przedświcia, Kapela Ludowa „Mazowszanie” z Wołomina, „Wyszkowiacy” z Wyszkowa,  „Małkinianka” z Małkini, Zespoły Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa i „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej oraz oczywiście nasza brokowska „Jarzębina”.

Występom na scenie towarzyszyły także rozstawione wokół stoiska wystawców, którzy zaprezentowali swoje wyroby regionalne z rękodziełem ludowym, tradycyjnym jedzeniem i napitkiem. Byli to m.in: Szklana pracowania Lidii Kostrzyńskiej ze szkłem artystycznym; Fundacja Akomodacja z rękodziełem; Bractwo Kamienieckie Jerzy Sadkowski z domowymi przetworami; Arkadiusz Najmoła z wyrobami z wikliny; Gospodarstwo rolne Ewa Kiersznowska z ciastami regionalnymi; Małgorzata Bobek z robótkami szydełkowymi i decoupage; Gospodarstwo pasieczne Mirosław Pędzich z miodami; Garncarnia Babrzysko Andrzej Kłosek z wyrobami garncarskimi i wielu innych.

Oczywiście były również atrakcje dla dzieci m.in.: wesołe miasteczko, animacje, skręcanie baloników oraz ciekawe warsztaty edukacyjne z bibułkarstwa i wyklejania strojów ludowych.  Imprezie towarzyszyło stoisko promocyjne Urzędu Miasta i Gminy Brok, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

O godz. 15:00 nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Gości Festiwalu powitali organizatorzy wydarzenia Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku p. Ewa Młynarczuk. Podkreślili, że festiwal organizowany jest po raz pierwszy, a jego ideą jest prezentacja naszego pięknego regionu, ukazanie wspaniałego dorobku kulturowego i niezwykłych tradycji.

Występy zespołów ludowych odbywające się w ramach Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury w Broku oceniało Jury w składzie:  Jacek Wójcik – przewodniczący, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca  „Kurpie”, Małgorzata Marczyk – członek jury, nauczyciel muzyki, folklorystka i Roman Gruz - producent muzyczny, muzyk, kompozytor i aranżer. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przeglądu Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:  pierwsze miejsce; puchar, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa.
Drugie miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł otrzymała Kapela Ludowa „Mazowszanie” z Wołomina.
Trzecie miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł przypadło natomiast Zespołowi Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej.
Nagrodę publiczności oraz 300 zł otrzymał Zespół ludowy „Jarzębina” z Broku.

Wszystkie Zespoły biorące udział w Nadbużańskim Festiwalu Folkloru i Kultury otrzymały pamiątkowe grawertony z rąk Burmistrza Pana Marka Młyńskiego.
Na zakończenie Festiwalu wystąpił zespół Woow, który zabawiał przybyłą publiczność do późnych godzin wieczornych.
Było to wyjątkowo udane i ciekawe sobotnie popołudnie w Broku.

Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika oraz Starosty ostrowskiego Pana Zbigniewa Chrupka. Wydarzenie zostało dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.