b_350_234_16777215_00_images_Kochajac_marszalka_2018_DSC_5302.JPGW dniu 26 października 2018 r. w Sali Widowiskowej w Broku miała miejsce premiera sztuki teatralnej „Kochając Marszałka” o intrygującej miłości, determinacji i wielkiej odwadze. Spektakl powstał specjalnie w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Sztuka w reżyserii Anny Lenartowicz-Stępkowskiej powstała według scenariusza Magdaleny Mroszkiewicz, opartego na podstawie pamiętników pisanych przez Aleksandrę Piłsudską.

„Kochając Marszałka” to sztuka ukazująca najważniejsze chwile w życiu i działalności Józefa Piłsudskiego odtwarzające istotne dla Polski i Józefa Piłsudskiego rozmowy, refleksje, rozterki, diagnozy tak samego Piłsudskiego, jak i bliskich mu osób.

Postać Marszałka pojawiła się w spektaklu z perspektywy widzianej oczami ukochanej kobiety - Aleksandry Szczerbińskiej. Mimo wielu przeciwności losu połączyło ich silne uczucie, które dawało obojgu siłę do walki, stawiania czoła konwenansom i pokonywania trudów dnia codziennego w czasach wojennych.

W główną postać - Marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się – Jarosław Gruda. W pozostałych rolach wystąpili: Aleksandra Długosz (Ola Szczerbińska), Adam Szyszkowski (Roman Dmowski) oraz Magdalena Mroszkiewicz (Przyjaciółka Oli/Ciotka/Iłłakowiczówna).