b_350_233_16777215_00_images_Narodowe_Czytanie__2018_DSC_3474-001.JPG6 września 2018 r. w Sali widowiskowej w Broku odbyło się  Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Para Prezydencka oraz Burmistrz Gminy Brok p. Marek Młyński.  W spotkaniu uczestniczyło około 90 osób, od dzieci w wieku szkolnym, po seniorów.

Na wstępie p.o. Dyrektora Biblioteki Publicznej w Broku p. Ewa Młynarczuk, tytułem wprowadzenia przypomniała zebranym ideę ogólnopolskiego Narodowego Czytania wybitnych dzieł polskiej literatury, opowiedziała jak doszło do wyboru „Przedwiośnia” na tegoroczną edycję oraz odczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy napisany na tę okazję i zachęcający Polaków do dzisiejszego spotkania z powieścią Stefana Żeromskiego.

Jako pierwszy do odczytania fragmentu "Przedwiośnia" został zaproszony Burmistrz Gminy Brok p. Marek Młyński. W kolejnym fragmentach można było usłyszeć Przewodniczącego Rady Gminy w Broku p. Sylwestra Runo, Ks. Prałata Jarosława Hrynaszkiewicza Proboszcza brokowskiej parafii.  Następnie przed publicznością wystąpił profesjonalny aktor teatralny i filmowy p. Paweł Podgórski, który przeczytał kilka fragmentów dzieła.

Dalsze wybrane fragmenty „Przedwiośnia” czytali Goście: p. podkom. Justyna Biedrzycka - Komendant Komisariatu w Małkini Górnej, p. Joanna Ciskowska - Dyrektor ZPPO w Broku, p. Olgierd Jabłoński -  Przedstawiciel Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, p. Halina Szmajda - Kierownik Zespołu „Jarzębina” oraz p. Anna Mścichowska i p. Urszula Bzdunek - Członkinie Zespołu „Jarzębina”.
Wydarzenie wzbogaciły wyświetlane na ekranie sceny z  filmowego dzieła, wyreżyserowanego przez Filipa Bajona.
Po wysłuchaniu fragmentów dzieła wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę okolicznościowy upominek.