b_350_234_16777215_00_images_spotkanie_irena_duchowska_2018_DSC_0923-001.JPGW niedzielę, 20 maja Biblioteka Publiczna w Broku zorganizowała dla mieszkańców Broku spotkanie z poetką p. Ireną Duchowską.

Irena Duchowska to także działaczka polska na Litwie, założycielka i nauczycielka Szkółki Języka Polskiego w rejonie kiejdańskim oraz prezes Związku Polaków Litwy na Laudzie i Stowarzyszenia Polaków Kiejdan.

Jakby tego było mało, zajmuje się  organizowaniem Festynów Kultury Polskiej na Laudzie. To fizyk z wykształcenia, a pisarka z zamiłowania. Do Broku przybyła, aby opowiedzieć o swoich tomiku wierszy: "Sentymenty”. Autorka pochodzi z rejonu wileńskiego, skąd po studiach pedagogicznych wyjechała na Kowieńszczyznę. Stara się swoim pisaniem i działalnością w życiu publicznym zwrócić uwagę na trudną sytuację Polaków zamieszkujących tereny Kowieńszczyzny.
Pani Irena opowiadała jak, mimo ogromnego zainteresowania literaturą, skończyła fizykę i matematykę. Dużo historii dotyczyło jej trojga dzieci, które są dla niej najważniejsze. Artystka, mimo że mieszkała w Kiejdanach, ukończyła polską szkołę i tego też języka starała się uczyć dzieci.

Podczas spotkania można było wysłuchać wierszy pani Ireny, m.in. "Nostalgia", "Lauda i "Czym jest?" czytane przez samego Gościa jak i p. Urszulę Wołosiewicz -wicestarostę Powiatu ostrowskiego, a także nabyć tomik wierszy z autografem pisarki. Za swoją wizytę w Broku artystce i działaczce podziękowała p.o. Dyrektor Biblioteki  Ewa Młynarczuk wręczając upominki z Gminy Brok.